فایبرگلاس چیست؟

فایبرگلاس چیست

فایبرگلاس کامپوزیتی از الیاف شیشه با مواد پلیمری است که از الیاف شیشه به عنوان ماده تقویت کننده و از مواد پلیمری به عنوان مواد زمینه استفاده می‌شود. انواع رزین در ساخت مخازن نیز بکار می رود. انواع رزین ها در ساخت مخازن شامل پلی استر، وینیل استر و اپوکسی می باشند.

الیاف شیشه معمولاً به صورت یک ورق صاف می شود، به طور تصادفی مرتب می شود یا به صورت پارچه بافته می شود، با توجه به کاربرد فایبرگلاس، الیاف شیشه را می توان از انواع مختلف شیشه ساخت. فایبرگلاس سبک، قوی و کمتر شکننده است. بهترین بخش فایبرگلاس توانایی آن در قالب گیری به اشکال مختلف پیچیده است. 

مواد اولیه فایبرگلاس

تولیدکنندگان فایبرگلاس از الیاف شیشه جهت تقویت این کامپوزیت استفاده می‌ نمایند. رزین ها و همچنین مواد پلیمری گوناگونی را جهت تولید این محصول به کار می گیرند. پلی استر یکی از مهمترین مواد اولیه به شمار می ‌رود که برای تولید این محصول به کار گرفته خواهد شد.

پلی استر در برابر خوردگی تا حدودی ضعیف است. اما وینیل استر مقاومت محصول را افزایش می‌ دهد. کامپوزیت ها دارای رتبه بالایی در دنیای صنایع متفاوت هستند. چگالی هر یک از کامپوزیت ها با یکدیگر فرق می کند و کاربردهای متفاوت از آنها دریافت می شود. توری فایبرگلاس با استفاده از مخلوط الیاف شیشه، رزین پلی استر و بسیاری از دیگر مواد تشکیل می شوند.

مزایا فایبرگلاس

مزایا فایبرگلاس

مقاومت مکانیکی

یکی از مهمترین مزیت های توری مقاومت مکانیکی آن می باشد، مقاومت خاصی که این محصول دارد موجب شده برای ساخت بیشتر قطعات آن را به کار بگیرند در واقع مقاومت مکانیکی این محصول در مقایسه با  فولاد بیشتر است.

مقاومت الکتریکی

عایق الکتریکی بی نظیری را در این محصول به کار گرفته اند، که حتی برخی از مدل های نازک این محصول عایق الکتریکی شان بی نظیر است. بیشتر صنایعی که با استفاده از سیستم برق را اندازه می شوند باید با عایق های الکتریکی، ایمن گردند. این کامپوزیت برای صنایع متفاوت مناسب می باشد.

اشتعال ناپذیر

زمانی که این فایبرگلاس در معرض دود، گرما و همچنین محصولات سمی قرار بگیرد غیر قابل احتراق خواهد بود.

این امر باعث شده که در بسیاری از افراد با خیال راحت از این محصول در صنایع گوناگون استفاده کنند. چرا که کاربرد بی نظیری دارد و خطرات ساختمان را کاهش می‌ دهد. این محصول نسبت به رطوبت سنجی و تغییرات دما حساس نیست.

رسانایی حرارتی و سازگاری با ماتریس های عالی

رسانایی حرارتی و همچنین سازگاری با ماتریس های عالی یکی دیگر از ویژگی ها و مزیت های مربوط به کامپوزیت است. شما می توانید این محصول را در اندازه‌ های متفاوتی استفاده کنید. توانایی ترکیب این محصول با بسیاری از ماتریس های معدنی و رزین های مصنوعی موجب شده مواد متفاوتی را با آن تولید کنند.

همچنین از هدایت حرارتی پایینی که این محصول دارد می توانید استفاده کنید. هدایت حرارتی پایین این محصول یکی از مهم‌ ترین ویژگی‌های آن است که در ساختمان سازی تاثیر زیادی دارد. توری فایبرگلاس پایداری ابعادی زیادی دارد. به همین دلیل باید بدانید که ضریب انبساط آن به صورت خطی است.

قیمت فایبرگلاس

قیمت فایبر گلاس به نوع آن بستگی دارد. به طور کلی باید به خوبی بدانید که مواد اولیه برای تولید این محصول به کار می گیرند. اگر بهترین متریال ها با استانداردهای مشخص شده جهت تولید این محصول به کار گرفته شوند قیمت آن تا حدودی بالاتر خواهد بود.

از آنجایی که متریال های اولیه تولید این محصول به صورت وارداتی هستند، هزینه خریداری آنها را باید بر اساس نوسانات ارزی مورد بررسی قرار دهید.

5/5 - (3 امتیاز)